W ostatnim czasie głośno jest w mediach o wypadkach autokarów. Media nagłaśniają tylko poważne kolizje ale do drobnych stłuczek z udziałem autobusów dochodzi codziennie. Czasami nawet pasażerowie autokaru odniosą obrażenia w sytuacji gwałtownego hamowania autokaru. Znam takie przypadki zwłaszcza w komunikacji miejskiej gdzie w wyniku gwałtownego hamowania pasażer uderza przykładowo w siedzenie przed nim. W wyniku tego uderzenia często dochodzi do powstania krwawiących ran na skórze głowy czy uszkodzenia zębów. Powstaje pytanie czy i od kogo poszkodowany pasażer komunikacji miejskiej może domagać się odszkodowania a zwłaszcza zadośćuczynienia. Istnieje zasada że odszkodowanie powinno być wypłacone z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Dlatego w takich przypadkach warto wezwać policję na miejsce zdarzenia. Zdaję sobie sprawę że wiąże się to z uciążliwością dla innych pasażerów ponieważ prawdopodobnie będą musieli czekać i przesiąść się do innego podstawionego autokaru. Jednak to leży w naszym interesie. Funkcjonariusze rozeznają się w sytuacji i ustalą winnego zajścia. Zostanie sporządzona notatka policyjna w której opiszą przebieg wypadku nie pomijając naszych obrażeń. Gdy jednak postanowimy nie wzywać policji na miejsce kolizji możemy być pewni że będziemy mieli kłopoty z uzyskaniem zadośćuczynienia za obrażenia głowy. Ubezpieczyciel auta osobowego będzie nas wysyłał do ubezpieczyciela MPK i na odwrót. Jeszcze raz podkreślam i pisze na czerwono wezwanie policji na miejsce wypadku znacznie pomoże nam w procesie likwidacji szkody i zaoszczędzi sporo nerwów.
wtorek, 20 marca 2012
piątek, 2 marca 2012
Problem z dziurawą jezdnią
Ostatnio głośno w mediach o naszych autostradach a dokładnie kłopotach z nimi. Nie dość ze tempo budowy pozostawia wiele do życzenia to jeszcze pękają odcinki które są zrobione. Ponoć użyto niewłaściwego materiału. Ale zła jakość naszych dróg już nikogo nie dziwi. Wyrwy i dziury na niektórych drogach to normalny stan rzeczy. Przez taki stan dróg wiele samochodów ulega uszkodzeniu. Oczywiście mogą później domagać się odszkodowania za uszkodzone elementy od administratora drogi a właściwie jego ubezpieczyciela. Jednak ja się można przekonać droga po odszkodowanie za uszkodzony samochód w wyniku wjechania w dziurę wcale nie jest ,,usłana,,. Po pierwsze zdarzenie należy dokładnie udokumentować najlepiej w tym celu wezwać policję na miejsce zdarzenia. Funkcjonariusze oprócz spisania notatki służbowej powinni sporządzić dokumentację fotograficzną. W tym celu dobrze jak na miejscu zdarzenia znajdą się policyjni technicy. Policja w takich przypadkach powinna być zawsze wzywana aby uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Niekiedy właściciele uszkodzonych aut sami próbują ,,zabezpieczyć dowody,, robiąc zdjęcie przykładowo z telefonu komórkowego. Zapominają o spisaniu danych świadków tego zdarzenia. Często takie dowody zabezpieczone przez samego właściciela pojazdu nie są zrobione w odpowiedni sposób co powoduje odrzucenie wniosku o rekompensatę.
środa, 1 lutego 2012
Kto uzyska większe odszkodowanie ? Mała czy duża firma
Kancelarie odszkodowawcze wyrosły w Polsce jak grzyby po deszczu. Nie da się ukryć ze kilka z nich jest liderem i ogrom spraw o odszkodowanie czy zadośćuczynienie trafia do nich. Pozyskują klientów to znaczy osoby poszkodowane w wypadku którym prawdopodobnie należy się odszkodowanie za pośrednictwem swoich przedstawicieli. Jak wiadomo przedstawiciel takiej firmy nie pracuję za darmo i musi otrzymać wynagrodzenie za swoją pracę. Zazwyczaj jest to 20-40 procent z prowizji jaką pobierze kancelaria odszkodowawcza. W związku z tym prowizja firmy zajmującej się dochodzeniem odszkodowań musi być odpowiednio wyższa aby było z czego zapłacić agentowi. Agenci będą się starali przekonać osoby poszkodowane że wprawdzie prowizja od uzyskanego odszkodowania jest wyższa ale wyższe też będzie uzyskane zadośćuczynienie. Takie twierdzenie można włożyć między bajki no bo tak szczerze co mają mówić że firma musi zapłacić honorarium poszkodowanemu ? Jak to jest w praktyce jedno stwierdzenie jest prawdziwe a drugie ładniej brzmi.Wiele na ten temat można przeczytać na tym forum. Z doświadczenia wiem że duże firmy nie uzyskują wcale większych odszkodowań niż ich mniejsi konkurenci. Nawet skłonny jestem twierdzić że jest odwrotnie. Oczywiście podstawą jest aby kancelaria odszkodowawcza miał profesjonalnego pełnomocnika który będzie mógł reprezentować osobę poszkodowaną w sądzie bo to jednak w sądach uzyskuje się największe odszkodowania.
środa, 18 stycznia 2012
Brak badania technicznego a kłopot z otrzymaniem odszkodowania
W obecnych czasach mają dużo ,,na głowie,, nic więc dziwnego że zapominają o różnych rzeczach na przykład o przeglądzie technicznym swojego pojazdu. Wszystko dobrze jak się nic nie wydarzy do chwili zrobienia opóźnionego przeglądu. Co w sytuacji gdy w tym czasie gdy nie posiadaliśmy aktualnego przeglądu technicznego dojdzie do wypadku.Ten problem był omawiany między innymi na tej stronie ale radzę kliknąć też tu.Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na odszkodowanie a w razie uszkodzeń ciała na zadośćuczynienie ? Sprawę należy rozważyć pod kątem różnych polis a mianowicie polisy autocasco oraz odpowiedzialności cywilnej. W przypadku polisy OC i przy założeniu że to drugi kierowca spowodował wypadek generalnie odszkodowanie i zadośćuczynienie należy się nam. Trzeba jeszcze rozważyć kwestię czy nie przyczyniliśmy się do tego wypadku poprzez zły stan techniczny naszego pojazdu. Oczywiście otrzymamy odszkodowanie z polisy oc sprawcy jednak gdy stwierdzi się iż w jakimś stopniu przez zły stan techniczny doszło do wypadku zakład ubezpieczeń zastosuje tak zwane przyczynienie się i tym samych nasze odszkodowanie o ileś tam procent będzie obniżone. Z pewnością otrzymamy mandat za brak aktualnego badania technicznego i funkcjonariusze zabiorą nam dowód rejestracyjny. Na pokwitowaniu wydanym przez policję nie możemy sobie swobodnie jeździć. Właściwie nasza trasa powinna prowadzić do warsztatu diagnostycznego w celu wykonania przeglądu technicznego.
poniedziałek, 16 stycznia 2012
Źle zaparkowany samochód powodem obniżenia odszkodowania
Wreszcie (dla niektórych) dotarła do nas zima. Najbardziej pewnie cieszą się dzieci bo kierowcy zdecydowanie mniej. Nie da się ukryć że zimową porą łatwiej o wypadek. Zaśnieżona czy oblodzona jezdnia znacznie się do tego przyczynia. Również nie trudno o stłuczkę na parkingu gdzie jeszcze szyby nie są dobrze ,,rozmrożone,, w związku z tym mamy ograniczoną widoczność.Nie ma co stosować zasady ograniczonego zaufania gdyż może się to skończyć sprawą karną jak w tym przypadku zobacz.W takich okolicznościach o stłuczkę nie trudno. Czytałem o pewnej sprawie gdzie ruszający samochodem spod swojego domu uszkodził samochód sąsiada. Oczywiście nieszczęsny kierowca przyznał się iż wypadek był spowodowany jego nieuwagą i ograniczoną widocznością. Na miejsce zdarzenia przybyła policja w celu ustalenia winnego. Jak się okazało obydwoje właściciele parkowali przed swoimi domami naruszając przepisy ponieważ w tym miejscu był zakaz parkowania. Sprawca wypadku już jechał swoim autem więc ciężko mu wykazać iż niewłaściwie parkował. Bez wątpienia to on zahaczył samochód sąsiada ale czy postój w niedozwolonym miejscu może być uznane za przyczynienie się do zaistnienia stłuczki a tym samym obniżenie odszkodowania dla właściciela zaparkowanego samochodu ? Z pewnością naruszył przepisy ruchu drogowego i zostanie za to ukarany mandatem karnym. W tej sytuacji warto poczekać na decyzję zakładu ubezpieczeń w sprawie przyznania odszkodowania. Być może odszkodowanie na naprawę samochodu zostanie przyznane w całości bez potrąceń za przyczynienie się. Jeżeli ubezpieczyciel zdecyduję się jednak zastosować przyczynienie się do powstania szkody właściciel uszkodzonego auta zawsze ma prawo z tym się nie zgodzić. Wówczas prawdopodobnie będzie musiał dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Taki proces w praktyce trwa kilka miesięcy a wynik jak to w sądzie nigdy nie jest pewny.
poniedziałek, 9 stycznia 2012
Zadośćuczynienie od agencji reklamowej za wykorzystanie wizerunku niezgodnie z umową.
Wiele osób spotyka się z sytuacją gdzie stwierdzają że ich wizerunek jest w reklamie czy na jakimś opublikowanym zdjęciu. Zadają sobie pytanie czy mogą uzyskać - przykładowy wyrok zadośćuczynienie za bezprawne wykorzystanie wizerunku. Warto tu zwrócić uwagę na słowo ,,bezprawne,,. Otóż nie każde opublikowanie zdjęcia jest bezprawne. Przykładowo nie będzie bezprawnym umieszczeniem fotografii z naszym wizerunkiem w sytuacji gdy znajdujemy się w tłumie. Często też osoby mają problemy z agencjami reklamowymi które zamieszczają ich wizerunek ponad ustalenia określone w umowie. Oczywiście wtedy jak najbardziej mają prawo domagać się odszkodowania od agencji reklamowej za wykorzystanie wizerunku niezgodnie z umową. Należy podkreślić że umowa między agencją reklamową a osoba której wizerunek będzie wykorzystywany powinna być bardzo szczegółowa. Powinna precyzyjnie określać osobę oraz zakres kampanii reklamowe. W zakres kampanii reklamowej możemy wymienić – jakich użyję się środków przekazu ? Czy będzie to bilbord, plakat, ulotka, reklama na autobusach. Jaki zasięg będzie miała kampania ogólnopolski czy regionalny jeśli regionalny też należałoby to bardziej sprecyzować. Istotny jest także czas trwania kampanii z dokładnym określeniem od kiedy do kiedy. Warto zaznaczyć i to podkreśliłbym na czerwono że to na właścicielu agencji reklamowej spoczywa obowiązek udowodnienia tych faktów. W jego szeroko pojmowanym interesie jest sporządzenie tak precyzyjnej umowy aby w razie roszczeń odszkodowawczym osoby której wykorzystano wizerunek mógł bez problemu wykazać swoje racje oddalając tym samych roszczenia o odszkodowanie osoby której wizerunek wykorzystał w akcji reklamowej.
Subskrybuj:
Posty (Atom)